Ευρωπαϊκή «πρώτη» για τον ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ επικράτησε 3-0 επί της διοργανώτριας OK Vojvodina στην πρώτη μέρα του τουρνουά “Memorijal Velikana” και σημείωσε την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη του -έστω και σε φιλικό παιχνίδι- καθώς η κρητική ομάδα, αγωνίζεται για πρώτη φορά, εκτός συνόρων.

Εξαιρετικό πρώτο δείγμα γραφής για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη που μετρά μόλις 15 μέρες προετοιμασίας αλλά απέναντι σε μια παραδοσιακά κραταιά δύναμη του σερβικού βόλεϊ πήρε το θετικό αποτέλεσμα, έχοντας δυνατή τριπλέτα στην επίθεση (Μάκινεν 18, Μιχαίλοβιτς 17, Φορμέλα 13), αλλά και τον Λέτσκοφ να καθοδηγεί ιδανικά τους συμπαίκτες του σε όλο το παιχνίδι.Στο πρώτο σετ, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 8-12 με κεραυνό του Μιχαίλοβιτς, μπήκε με 17-21 και 19-23 με Μιχαίλοβιτς και Φορμέλα στην τελική ευθεία του σετ, το οποίο κέρδισε τελικά πιο δύσκολα απο ότι φαινόταν με 23-25 με κερδισμένο μπλοκ άουτ απο τον Μάκινεν και αφού είχαν προηγηθεί δυο ταιμ-άουτ απο τον Καλμαζίδη, καθώς οι Σέρβοι πλησίασαν σε 21-23 και 23-24.

Στο δεύτερο σετ, η OK Vojvodina, ξεκίνησε καλύτερα (12-7), αλλά ο ΟΦΗ βρήκε γρήγορα ρυθμό, ισοφάρισε 13-13 και 18-18, με τους Μιχαίλοβιτς, Μάκινεν, Φορμέλα, να κάνουν ένα επιθετικό κρεσέντο.

Με το σερβίς του Μάκινεν, ο ΟΦΗ πήρε το πάνω χέρι στο σετ (20-22), ο έμπειρος Ανδρεάδης, έφερε το πρώτο σετ μπολ (21-24) για να τελειώσει εντυπωσιακά το σετ ο Μιχαίλοβιτς, με κεραυνό απο τη γραμμή του σερβίς (22-25).

Στο τρίτο σετ, ο ΟΦΗ με δυο συνεχομενους άσους του Μιχαίλοβιτς, πέρασε με 11-15, ενώ προηγήθηκε με 13-17, 18-20 και 21-24, ελέγχοντας ουσιαστικά το σετ, με τον Μάκινεν να καρφώνει στο ματς μπολ για το 23-25 και να χαρίζει στον ΟΦΗ, την καθαρή νίκη με 0-3.

Τα σετ: 23-25, 22-25, 23-25

ΟΦΗ (Καλμαζίδης): Μάκινεν 18 (18/31, 3 άσους, 67% υπόδοχή), Ράμος 1 (1/4), Ανδρεάδης 4 (4, 4/6, 1 μπλοκ), Φορμέλα 13 (13/28, 65% υποδ.), Μιχαήλοβιτς 17 (17, 17/31, 5 άσους), Λέτσκοφ 3 (2/2, 1 μπλοκ), Μιχελάκης (λ, 69% υποδ. 25% άριστες), Μπαρτακτζιάν, Γκόνας, Ρουμελιωτάκης.