Διεθνές Τουρνουά Ν. Ορεστιάδας: Ήττα για τον Παναθηναϊκό από την πιο έτοιμη Ντιναμό Βουκουρεστίου

Η ρουμανική Ντιναμό Βουκουρεστίου νίκησε με 3-1 (25-21, 25-15, 22-25, 25-21) σετ τον Παναθηναϊκό στο νέο κλειστό της Ορεστιάδας «Νίκος Σαμαράς» και πήρε την πρώτη της νίκη στο “1ο Διεθνές Τουρνουά Ν. Ορεστιάδας”.

Η ρουμανική ομάδα έχοντας δώσει ήδη 6 ήδη τεστ προετοιμασίας (5-1 νίκες), παρουσιάστηκε σαφώς πιο «έτοιμη» στην πρεμιέρα των αγώνων απέναντι στην ελληνική ομάδα, που έπειτα από δύο ισοπαλίες 2-2 σε ισάριθμα φετινά ματς με Φλοίσβο Παλαιού Φαλήρου και Μίλωνα, γνώρισε απόψε την πρώτη της φετινή φιλική ήττα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, που είχε τη συμπαράσταση περίπου 20 φίλων της στην κερκίδα, δοκίμασε σχήματα και πρόσωπα ένεκα και των προβλημάτων που ταλαιπωρούν τους ακραίους της (Βαν Γκάρντενερ, Φράγκο). Ο Πρωτοψάλτης επέστρεψε αλλά έκανε δίδυμο στα άκρα με τον διαγώνιο Νίλσεν  ενώ βασικός διαγώνιος αγωνίστηκε ο Μάρκου. Στο 3ο σετ ο Κασαμπαλής αντικατέστησε τον Μάξγουελ Έλγκερτ στην πάσα και ο Δανός διαγώνιος επέστρεψε στην φυσική του θέση ενώ με 23πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του ματς. Παράλληλα οι «πράσινοι» στο 3ο σετ έπαιξαν με κεντρικό δίδυμο τους Πετρέα-Βουλκίδη αντί του Γκασμάν, σχήμα που διατήρησε μέχρι τέλους. Λίμπερο σε όλο το ματς αγωνίστηκε ο Χανδρινός.

Αύριο στις 20.00 στην ελληνική αναμέτρηση του τουρνουά o Παναθηναϊκός κοντράρεται με τον Άθλο Ορεστιάδας στον «οικογενειακό εμφύλιο» Μανδηλάρη, με τον ακραίο του «τριφυλλιού», Στέφανο να αντιμετωπίζει τον διεθνή «μπόμπερ» των γηπεδούχων, Άγγελο.

O κεντρικός του Παναθηναϊκού, Θοδωρής Βουλκίδης ανέφερε: «Ένα δύσκολο ματς και για τις δύο ομάδες, καθώς η περίοδος προετοιμασίας, δεν ευνοεί τέτοιους αγώνες. Καλώς ή κακώς όμως πρέπει να μπούμε σε ένα ρυθμό αγώνων, η Ντιναμό μας πίεσε και έπαιξαν καλύτερα ιδιαίτερα στο μπλοκ άμυνα. Εμείς κάναμε αρκετά λάθη και έτσι κερδίσανε άξια. Παρά τις απουσίες και τις ελλείψεις, εμείς θα συνεχίσουμε και στα άλλα δύο παιχνίδια που έχουμε στην Ορεστιάδα, καθώς έχουμε σύντομα το πρώτο μας ευρωπαϊκό ματς. Αύριο παίζουμε με τον Άθλο, είναι πολύ σημαντικό να ανταγωνίζονται δύο ομάδες σε υψηλό επίπεδο στην αρχή ενός τουρνουά και είμαι βέβαιος πως θα προσφέρουμε ένα πολύ όμορφο θέαμα στον κόσμο της Ορεστιάδας».