CHALLENGE CUP

Σαν σε προπόνηση ο Ολυμπιακός 3-0 τη Ράνταμπεργκ

Ξεκίνημα με το δεξί για τον Ολυμπιακό στην Ευρώπη, καθώς τα κορίτσια του Μιτσέλι έκαναν το 3-0 κόντρα στη Ράνταμπεργκ στο πρώτο ματς των «64» στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Οι “ερυθρόλευκες” είχαν την υπεροχή απέναντι στη νορβηγική ομάδα, κυριάρχησαν και χριάστηκαν μόλις 69 λεπτά για να κάνουν το πρώτο βλημα πρόκρισης στην επόμενη φάση. Με οκτώ άσσους, 51% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, 63% υποδοχή (39% άριστες) και πρώτη σκόρερ την Κούμπουρα με 14 πόντους (10 η Αμπντεραχίμ), η ελληνική ομάδα χρειάζεται πλέον δυο σετ  την άλλη Τετάρτη (16/10) στη ρεβάνς για την πρόκριση στις «32» του CEV Challenge Cup.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 10-3, με μπλοκ άουτ της Καλαντάτζε, ενώ έφτασε στο +10 (18-8), με πόντο της Φαριόλ. Η Βάνιακ διατήρησε τη διαφορά των 10 πόντων (19-9), με ωραία επίθεση, ενώ «έγραψε» και το 23-13, με πάιπ, αλλά και το 25-14, κάνοντας το 1-0 σετ.

Ανάλογη η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τις «ερυθρόλευκες» να παίρνουν προβάδισμα 13-4, με άσσο της Φαριόλ, ενώ ξέφυγαν με 21-12, μετά από επίθεση της Κούμπουρα. Η Σέρβα διαγώνια «χτύπησε» ξανά, για το 24-18, ενώ «καθάρισε» το δεύτερο σετ, με καρφί, για το 25-20 και το 2-0.

Πόντο-πόντο ξεκίνησε το τρίτο σετ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα +2 (9-7), με άσσο της Κούμπουρα. Η Ράνταμπεργκ αντέδρασε και προσπέρασε με 14-10, όμως η ελληνική ομάδα «απάντησε» με 7-0 σερί και πάιπ της Νίζετιχ, για το 17-14! Με μπλοκ της Φαριόλ, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο +5 (22-17), ενώ με άσσο της Κούμπουρα, στο 25-18 και στη νίκη (3-0).

Τα σετ (3-0, σε 1.09): 25-14, 25-20, 25-18

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-3, 16-8, 21-11, 25-14

2ο σετ: 8-2, 16-5, 21-12, 25-20

3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-18

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 45 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Ράντεμπεργκ από 2 άσσους, 28 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Βάνιακ 8 (8/17επ., 40% υπ. – 20% άριστες), Λαμπρούση 5 (5/7επ.), Καλαντάτζε 5 (5/8επ.), Φαριόλ 8 (4/8επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αμπντεραχίμ 10 (9/23επ., 1 μπλοκ, 69% υπ. – 24% άριστες), Ντι Ιούλιο 5 (5 άσσοι) / Αρτακιανού (λ., 82% υπ. – 55% άριστες), Νίζετιχ 1 (1/1επ., 100% υπ. – 100% άριστες), Σαμπάτη, Λάβδα, Φακοπουλίδου 2 (2/5επ., 67% υπ. – 33% άριστες), Κούμπουρα 14 (11/19επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δημητρίου (50% υπ. – 50% άριστες)

Ράνταμπεργκ (Εσπεν Σόρμπο): Νταλ 4 (4/17 επ., 18% υπ. – 12% άριστες), Σόρμπο 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Άρσταντ 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Φλα΄τεκβαλ 9 (8/19 επ., 1 μπλοκ, 28% υπ. – 16% άριστες), Βαϊγκάφα 11 (10/31 επ., 1 μπλοκ), Λούνινγκ 2 (2/4 επ.) / Γκίλιε (λ, 40% υπ. – 27% άριστες), Ίκεβικ (λ), Γιοχάνσεν

«Παίξαμε καλά, ήταν κάτι σαν… προπόνηση»

Ικανοποιημένος ο κόουτς Λορέντζο Μιτσέλι σημείωσε: «Προσπαθήσαμε να χρησιμοποιήσουμε όλες τις αθλήτριες, να δώσουμε ευκαιρία σε όλα τα κορίτσια, καθώς σήμερα, όπως φάνηκε, ήταν κάτι σαν… προπόνηση για την ομάδα. Μπαίνουμε σε μία δύσκολη βδομάδα, με ταξίδι στη Νορβηγία και δεν θα έχουμε τον χρόνο να δουλέψουμε όπως ακριβώς θέλουμε. Είμαι ικανοποιημένος από σήμερα, όμως σίγουρα, δεν είμαστε στο επίπεδο που θέλουμε να παίζουμε. Τα πήγαμε καλά, βέβαια, παίξαμε καλά και χαίρομαι για αυτό. Θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε, να βελτιωνόμαστε, ώστε να είμαστε έτοιμοι την κατάλληλη περίοδο».

Η Ιβάνα Βάνιακ πρόσθεσε: «Ηταν ωραία η εμπειρία μου στο πρώτο μου ματς, τα πήγαμε καλά, παίξαμε σχεδόν όλες και αυτό ήταν πολύ καλό, αφού κερδίσαμε και 3-0. Είμαι χαρούμενη για αυτή τη νίκη και επίσης, είμαι χαρούμενη που βρίσκομαι εδώ. Είμαστε μια δυνατή ομάδα, μπορούμε να πετύχουμε πολλά, όμως είναι αρχή ακόμα και πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε».

08/10/2024

Η ΑΕΚ 3-1 «μπλόκαρε» την Ρίγα

Με απροσπέλαστο μπλοκ που της απέφερε 19 πόντους, η ΑΕΚ επιβλήθηκε της Ρίγα από την Λετονία με 3-1 σετ και έκανε το πρώτο αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση...