CHAMPIONS LEAGUE

Τρομερός Ολυμπιακός, πρόκριση επί της Λας Πάλμας με σετ 25-5!

Αποστολή εξετελέσθη στα Κανάρια Νησιά για τον Ολυμπιακό, που -παρότι έχασε το πρώτο σετ από τη Λας Πάλμας- πήρε εμφατικά τα δυο επόμενα σετ και την πρόκριση στον 3ο γύρο του CEV Champions League.Επόμενος αντίπαλος η ρουμανική Μπράσοφ όπου είναι και το τελευταίο εμπόδιο πριν τους ομίλους του… ονείρου της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Μετά το 1-0, οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και διέσυραν τους γηπεδούχους κατακτώντας το δεύτερο σετ με 5-25 (!), πιάνοντας εξωπραγματικά ποσοστά στην επίθεση με 93% ενώ με την ίδια ένταση συνέχισαν και τελείωσαν τη… δουλειά στο τρίτο σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ με 3-8 αλλά η Λας Πάλμας πέρασε μπροστά και ισοφάρισε σε 2-2 σετ με 25-22 ενώ στο τάι μπρέικ οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 14-14 αλλά στο φινάλε οι Ισπανοί πήραν τη νίκη… παρηγοριάς!

Οι Πειραιώτες με προσήλωση στο στόχο έπιασαν την καλύτερη δυνατή απόδοση, έχοντας θετικό τον Τζέλβε στο ρόλο του αντί-Τζούριτς που δεν αγωνίστηκε, πρώτους σκόρερ τους Ατανασίεβιτς και Κουμεντάκη (που αγωνίστηκε στο τέλος και ως διαγώνιος) με 17 πόντους αλλά και τον Παγένκ σταθερά “πύργο” για άλλο ένα παιχνίδι. Από την άλλη, η Λας Πάλμας είχε πρώτο σκόρερ τον Μπρούνο με 15π.

Τα σετ: 3-2 (25-17, 5-25, 17-25, 25-22, 19-17)
*Οι πόντοι της Λας Πάλμας προήλθαν από 5 άσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων ενώ του Ολυμπιακού από 7 άσους, 60 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων
ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ (Σέρχιο Καμαρέρο): Μπρούνο 15 (13/19 επ., 2 άσοι, 39% υπ. – 28% άριστες), Γουάλα 8 (5/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ντε Άμο 1 (1 μπλοκ), Ντιεντιού 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Ρουσό 4 (4/13 επ., 50% υπ. – 36% άριστες), Ράμος 5 (3/10 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ) / Λαρανιάγα (λ., 44% υπ. – 44% άριστες), Αλμάνσα 3 (3/8 επ., 54% υπ. – 33% άριστες), Μορένο 7 (7/14 επ.), Ναλόμπιν 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Ντε Άρο 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αντρέα Γκαρντίνι): Τζέλβε 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Παγένκ 13 (10/12 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Πέριν 10 (6/16 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 75% υπ. – 62% άριστες), Κουμεντάκης 17 (17/23 επ., 52% υπ. – 48% άριστες), Τράβιτσα 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Ατανασίεβιτς 17 (13/25 επ., 4 άσοι) / Τζιάβρας (λ., 42% υπ. – 25% άριστες), Κωστόπουλος 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. – 12% άριστες), Χασμπάλα, Παπαγγελόπουλος 2 (2/4 επ.), Δαλακούρας 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. – 42% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ., 67% υπ. – 67% άριστες)