Η ατυχία του Παρισιού ακολουθεί τον Ζατόρσκι και στην Plus Liga

Το φετινό “Όσκαρ ατυχίας” διεκδικεί με αξιώσεις ο λίμπερο της Ρεσόβια Πάβελ Ζατόρσκι, ο οποίος στην πρώτη του αγωνιστική επανεμφάνιση μετά το Παρίσι 2024, χρειάστηκε ξανά τη βοήθεια γιατρού.

Ο 34χρονος χρυσός Ολυμπιονίκης, που έπειτα από σύγκρουση με συμπαίκτη του στο Παρίσι, εξαιτίας κάποιων επιπτώσεων από τον τραυματισμό του στους Ολυμπιακούς Αγώνες, έχασε τις 4 πρώτες αγωνιστικές στην πολωνική Plus Liga με τη Ρεζόβια.

Το φετινό του ντεμπούτο στο πρωτάθλημα, την 5η αγωνιστική, δεν ήταν και το πιο ευχάριστο. Στο τέλος του πρώτου σετ της αναμέτρησης με την Κατοβίτσε, ο Ζατόρσκι συγκρούστηκε με τον Γάλλο διαγώνιο Μπογιέρ της ομάδας του και δέχθηκε ένα κόψιμο στο κεφάλι. Ο γιατρός της ομάδας κατάφερε να σταματήσει την αιμορραγία και μετά από μερικά λεπτά, ο άτυχος λίμπερο επέστρεψε στο ματς, βοηθώντας την ομάδα του Σαμελβούο να φτάσει με 3-1 σετ στη δεύτερη νίκη της σε πέντε αγώνες, που την έφερε στη 10η θέση της βαθμολογίας του Πολωνικού Πρωταθλήματος.

Μόνο η Λούμπλιν του Βιλφρέντο Λεόν είναι αήττητη, έχοντας κερδίσει έξι σερί αγώνες.