Εμφατικό διπλό με το «καλημέρα» για τον Πανιώνιο, 3-0 την ΑΕΚ!

Ο Πανιώνιος στη μεγάλη του επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια μπήκε δυναμικά στην 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος, επικρατώντας 3-0 εκτός έδρας της ΑΕΚ, δείχνοντας με το… καλημέρα τις διαθέσεις του.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πίεσε από τη θέση του σερβίς, υποχρεώνοντας την ΑΕΚ σε πολλά λάθη αλλά και σε κακή ανάπτυξη ενώ είχε υπεροχή και στο μπλοκ με 15 έναντι 7 της Ένωσης!

Στα της αναμέτρησης, η στο πρώτο σετ ξέφυγε με τρεις συνεχόμενους πόντους της Καββαδία για 10-6 αλλά ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 11-11 και έκτοτε πήγαινε χέρι χέρι στο σετ μέχρι το 21-21. Τρία μπλοκ του Πανιωνίου από τις Νομικού, Ηλιοπούλου και Ίκιτς έκαναν το 21-24, για να ακολουθήσει λάθος της Πολυνοπούλου για το 21-25.

Με το σκορ στο 12-12 στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ με σέρβερ την Καββαδία έτρεξε σερί 6-0 για να γίνει το σκορ 18-12. Η Χαντάβα λίγο αργότερα έκανε το 23-19, με την Αλεξάκου να κάνει λάθος στην επίθεση και να δίνει τέσσερα σετ μπολ στην ΑΕΚ (24-20). Η Έντουαρντς όμως αστόχησε στην κόντρα επίθεση για το 24-21 και εκέι ξεκίνησε η ανατροπή. Η Αλεξάκου με μπλοκ μείωσε σε 24-22, η Νομικού με δύο άσσους ισοφάρισε σε 24-24 και με τον τρίτο άσσο της έδωσε το σετ στον Πανιώνιο (24-26).

Με τη ψυχολογία με το μέρος του ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 4-7 στο τρίτο σετ. Η ΑΕΚ κατάφερε να περάσε μπροστά με 15-14, με τις αθλήτριες του Γιάννη Χαριτωνίδη να ξεφεύγουν στο σκορ. Η Αλεξάκου έκανε το 17-23, η ΑΕΚ με την Πολυνοπούλου μείωσε σε 20-23 αλλά μετά η Καββαδία έχασε τη κόντρα επίθεση και στην επόμενη φάση η Καθάριου με εντυπωσιακό μπλοκ στην Χαντάβα διαμόρφωσε το 20-25 για το τελικό 0-3 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ράντσιου, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Κατσιάρας, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-20, 21-25
2ο σετ: 8-4, 16-12, 21-17, 24-26
3ο σετ: 7-8, 15-16, 17-21, 20-25

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 1 άσσο, 32 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Πανιωνίου προήλθαν από 6 άσσους, 41 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 24-26, 20-25) σε 84′

Α.Ε.Κ. (Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι): Πολυνοπούλου 5 (5/14 επ.), Χαντάβα 10 (8/34 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες), Έντουαρντς 14 (11/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 44% άριστες), Καββαδία 6 (3/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σακραντζίγια 5 (5/19 επ., 88% υπ. – 50% άριστες) / Γεωργιάδου (λ, 67% υπ. – 44% άριστες), Τουλγαρίδου (λ), Σόουζα, Φλιάκου.

Γ.Σ. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Χαριτωνίδης): Νομικού 14 (6/14 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Αλεξάκου 13 (11/33 επ., 2 μπλοκ, 81% υπ. – 33% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 μπλοκ), Τσάριτς 17 (12/36 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ίκιτς 13 (11/27 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. – 43% άριστες), Καρέλια 1 (1 μπλοκ) / Κακουρατου (λ, 67% υπ. – 38% άριστες), Παπαδοπούλου (λ), Τιέμι, Καθάριου 3 (1/7 επ., 2 μπλοκ).