Πρώτη νίκη με ολική ανατροπή

Πρώτη φετινή νίκη για το Μαρκόπουλο το οποίο κατόρθωσε με ολική ανατροπή από 1-2 σετ και 7-11 στο τάι μπρέικ να «γυρίσει» τον αγώνα και να πάρει το δίποντο με 3-2.

Από την άλλη ο Φιλαθλητικός που έφτασε μια ανάσα από την πρώτη επιτυχία στην ιστορία του στην Α1, λύγισε από το άγχος και τα λάθη στο πιο κρισιμο σημείο του πέμπτου σετ  και έμεινε με τον ένα πόντο.

Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό με πολλές ανατροπές, φοβερές διακυμάνσεις  του σκορ και αποζημίωσε τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό του Μαρκό. Να σημειωθεί ότι ήταν το τρίτο σερί ματς με πέντε σετ που έπαιξαν οι νικήτριες αφού ειχαν προηγηθεί τα ματς με ΑΕΚ και Άρη.  Απο το Μαρκόπουλο κορυφαίες η εκπληκτική Βαρουδάκη με 20, Σριρίνινα 17, η 15 χρονη Αλεξάκου 14, Λιάγκη 12.

Απο τον Φιλαθλητικό κορυφαία η έμπειρη κεντρικός Δίρβα  με 13 πόντους και 8 μπλοκ,  θύμισε άλλες εποχές, εξαιρετική η Τοσιούδη με 11, σταθερή η Γεροβασιλείου με 14 και Τζούριτς με 18 αλλά μέτρια στατιστική στην επίθεση.

Η εικόνα του ματς

Στο πρώτο σετ είχαμε ισορροπία με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 17-17. Το Μαρκόπουλο με Βαρουδάκη, Αλεξάκου , Λιάγκη να τελειώνουν κρίσιμες επιθέσεςι και τις φιλοξενούμενες να μην μπορούν να βγάλουν υποδοχή, κατάφερε να αποσπαστεί με 20-18, 23-20 και ολοκλήρωσε το σετ με 25-20 παίρνοντας προβάδισμα με 1-0.

Το δεύτερο σετ έκρυβε μεγάλες συγκινήσεις και ανατροπές. Ο Φιλαθλητικός με εντυπωσιακό ξεκίνημα προηγήθηκε με 6-10, το Μαρκόπουλο με Δικαιούλια, Βαρουδάκη, Αλεξίου, πέρασε μπροστά με 13-11 και 17-14.

Οι παίκτριες του Πράπα δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας από τις Δίρβα, Τσοπούλου, Τοσιούδη, Τζούριτς, Φακοπούλίδου,πέρασαν μπροστά με 19-20, 21-24. Το Μαρκό μείωσε σε 23-24 αλλά ο Φιλαθλητικός κατόρθωσε να τελειώσει το σετ με 23-25 και να φέρει το ματς στα ίσα (1-1).

Φοβερό θρίλερ είχαμε στο τρίτο σετ. Με ανεβασμένη ψυχολογία και ρυθμό από την κατάκτηση του δευτέρου σετ, ο Φιλαθλητικός προηγήθηκε με 8-11 και 10-14. Οι παίκτριες του Ιβάνοβιτς με τις Βαρουδάκη-Τσιάκουλα ισοφάρισε 14-14, οι φιλοξενούμενες με Τσοπούλου, Τοσιούδη, Δίρβα, ξέφυγαν με 14-17, το Μαρκό ισοφάρισε 17-17, 18-20 με Φακοπουλίδου ο Φιλαθλητικός, 20-20 το Μαρκόπουλο με Σιρίνινα και Αλεξάκου.

Από’ κεινο το σημείο, έσπασαν καρδιές αφού είχαμε συνολικά πέντε ισοπαλίες (21-21, 22-22, 23-23, 24-24, 25-25) και τρία σετ μπολ για τον Λαρισαϊκό ο οποίος κατάφερε να επικρατήσει στην… παράταση με 25-27 και 1-2.

Αγωνία και ανατροπές είχαμε και στο τέταρτο σετ όπου και οι δύο ομάδες πάλεψαν με πάθος για την κατάκτηση του. Το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 14-11 και 18-15, ο Φιλαθλητικός με ανατροπή πέρασε μπροστά με 18-20 αλλά και πάλι το Μαρκό με σερί 7-3 ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε το σετ με 25-23 ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ

Χιτσκοκικό φινάλε είχαμε στο πέμπτο σετ όπου ο Φιλαθλητικός προηγήθηκε με 7-11 αλλά το Μαρκόπουλο ντύθηκε…Άρης και με ολική ανατροπή και σερί 8-2 πήρε το σετ με 15-13 και 3-2.

Βέσκο Ιβάνοβιτς «Είμαι χαρούμενος για τη νίκη αλλά και για το ότι η ομάδα μου αντέδρασε μετά την απώλεια των δύο προηγούμενων αγώνων στο τάι μπρέικ. Είναι μια σημαντική νίκη, θα μας βοηθήσει ψυχολογικά, ωστόσο έχουμε μπροστά μας δύο δύσκολα ματς με Ολυμπιακό και ΑΟ Θήρας»

Λάμπρος Πράππας «Μάλλον δεν ήμασταν έτοιμοι να κερδίσουμε το παιχνίδι. Πηγαίνουμε βήμα, βήμα αλλά δεν φτάνει αυτό. Παίξαμε καλά, δείξαμε βελτίωση τόσο ατομικά όσο και σαν ομάδα, όμως και πάλι δεν τα καταφέραμε να πάρουμε αυτό που αξίζαμε απέναντι σε μια πολύ μαχητική ομάδα».

Τα σετ: 25-20, 23-25, 25-27, 25-23, 15-13

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς) Δικαιούλια 7 (4/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Αλεξάκου 14 (10/40 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 39% άριστες), Πατεράκη 6 (1/10 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Βάσκεζ 3 (2/7 μπλοκ, 1 μπλοκ), Σιρίνινα 17 (15/30 επ., 2 μπλοκ), Βαρουδάκη 20 (13/42 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ, 50% υ. – 39% άριστες), Κοκκίου -λ (67% υπ. – 54% άριστες) / Λιάγκη 12 (11/28 επ., 1 άσο), Καρακάση, Τσιάκουλα 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Νικολογιάννη 1 (1/5 επ.), Μολδοβανίδη

Φιλαθλητικός (Πράππας) Τσοπούλου 4 (3/11 επ., 1 άσο), Τοσιούδη 11 (6/13 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Γεροβασιλείου 14 (12/38 επ., 2 άσοι), Ντόνα 8 (7/14 επ., 1 μπλοκ), Δίρβα 13 (4/9 επ., 1 άσο, 8 μπλοκ), Τζούριτς 18 (13/48 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 49% υπ. – 50% άριστες), Αναγνωστοπούλου -λ (10% υπ. – 10% άριστες) / Χατζηελευθερίου -λ (41% υπ. – 34% άριστες), Φακοπολίδου 6 (6/26 επ.)