«Ερυθρόλευκη» υπεροχή για πρωτιά

Ο καλοδουλεμένος Ολυμπιακός “άλωσε” το PAOK Sports Arena και επικράτησε με 3-1 του ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, ξέφυγε με +7 στη βαθμολογία από τους νταμπλούχους και πλέον έχει τον πρώτο λόγο για την πρωτιά στην Α1 Ανδρών.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση με τακτικό σερβίς που δυσκόλεψε αρχικά τον Ολυμπιακό (7-3 Ντίνας) και το Δικέφαλο να ξεφεύγει κι άλλο μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ έχοντας το Σεπέδα σε εξαιρετική μέρα (9-4 άσος, 10-4 επίθεση).

Με τον Ρομπέρτο Πιάτσα να παίρνει και το δεύτερο τάιμ άουτ μετά το μπλοκ του Γκεοργκίεφ (12-5) προκειμένου να ανεβάσει ψυχολογικά τους «ερυθρόλευκους» που δεν μπορούσαν να μπουν στο παιχνίδι. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ το σκορ ήταν 16-6 υπέρ της ομάδας του Καλμαζίδη ενώ ο Πιάτσα είχε περάσει στο παιχνίδι τον Κοκκινάκη αντί του Τσουκ για την… ολική επαναφορά στο σετ. Ο Ολυμπιακός όχι μόνο «μάζεψε» το σκορ από το 20-14 το σκορ έγινε 21-20 (!) με όπλο το μπλοκ. Τη λύση έδωσε ο Πέτρογλου για το 22-20 ενώ ο Κουρνέτας βγηκε νικητής στο φιλέ για το 23-21 με το σετ να καταλήγει στο Δικέφαλο  με 25-21 (χρεώθηκε με φιλέ ο Σπίνου).

Οι… ρόλοι άλλαξαν στο δεύτερο σετ με τον Ολυμπιακό να μπαίνει πιο δυνατά διατηρώντας τα καλά στοιχεία και ανεβαίνοντας στην επίθεση. Αιχμή του δόρατος ο Έγκλεσκαλνς που είχε εξαιρετικά υψηλό ποσοστό με τους «ερυθρόλευκους»  με τη διαφορά να αυξάνει (6-14) και τον ΠΑΟΚ αυτή τη φορά να μπαίνει στη διαδικασία να προσπαθήσει να βρει τρόπους να μειώσει. Ο Καλμαζίδης στο 10-20 είχε αλλάξει σχεδόν όλη την ομάδα προκειμένου να ηρεμήσει τους παίκτες του για το επόμενο σετ. Η ισοφάρισε σε 1-1 ήρθε με άσο του Όγκουρτσακ 12-25.

Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες μπήκαν σε… ρυθμό ντέρμπι με τις διαφορές να είναι μικρές, τον Ολυμπιακό να διατηρεί μικρό προβάδισμα και να εκμεταλλεύεται τα λάθη του ΠΑΟΚ αλλά και το… μπλακ άουτ του Σεπέδα στην επίθεση. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μπροστά 14-16 με το Δικέφαλο να προσπαθεί να μειώσει και τους φιλοξενούμενους να έχουν ρυθμό σε σερβίς, μπλοκ άμυνα και κόντρα μπάλα. Ο Όγκουρτσακ είχε ανεβάσει επίσης  στροφές (14-18) με τη διαφορά στο σκορ μικρή μεν αλλά να διατηρείται (20-24) με τους γηπεδούχους να «ροκανίζουν» στο τέλος του σετ αλλά τον Ολυμπιακό να κάνει το 1-2 σετ με 22-25.

Στο τέταρτο σετ, ο Εφραιμίδης ξεκίνησε βασικός στη θέση του Πέτρογλου για τον ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος με 4-2 και όπλο το σεβίς φάνηκε να ξυπνά αλλά για πολύ λίγο αφού ο Ολυμπιακός καλοκουρδισμένος “απαντούσε”. Ο Τσουκ έκανε το 8-13 αλλά με ένα 5-0 σερί οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και με τον Σεπέδα πέρασαν μπροστά. Οι Πειραώτες πήραν κεφάλι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 14-16 αλλά με Τακουρίδης και Σεπέδα το σκορ ήρθε στο 16-16. Τα λάθη (20-21 Γκεοργκίεφ φιλέ) και οι δυσεύρετες επιθετικές λύσεις για τον ΠΑΟΚ βραχυκύκλωναν συνεχώς τηνομάδα του Καλμαζίδη με αποτέλεσμα το έργο των παικτών του Πιάτσα να μοιάζει πολύ εύκολο για την τελική επικράτησε με 1-3 σετ με το 22-25 να βρίσεκι τους ερυθρόλευκους να πανηγυρίζουν ένα μεγάλο τρίποντο επί των πρωταθλητών Ελλάδας.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης είπε: «Δεν είχαμε την ενέργεια που είχαμε στον αγώνα με τη Νόλικο Μαασέικ. Οι υποχρεώσεις είναι βαριές. Μας κόστισε βαθμολογικά αυτή η ήττα αλλά θα έχουμε το χρόνο να καλύψουμε τη διαφορά. Δεν είχαμε σπιρτάδα στο σερβίς και από το τέλος του 1ου σετ οι μπαταρίες άρχισαν να αδειάζουν. Στη διακοπή των εορτών θα δουλέψουμε σκληρά».

Ο κεντρικός του ΠΑΟΚ Γιάννης Τακουρίδης ανέφερε: «Αξίζουν συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για την αντίδραση που είχε μετά το 1ο σετ. Αν κερδίζαμε άνετα το 1ο σετ δεν θα δίναμε δικαίωμα στον Ολυμπιακό. Η ψαλίδα μπορεί να άνοιξε αλλά σας θυμίζω πως και πέρυσι ο Ολυμπιακός στην κανονική διάρκεια είχε νικήσει εδώ αλλά ο ΠΑΟΚ πήρε το πρωτάθλημα. Μας περιμένει πολύ δουλειά για να ανατρέψουμε την κατάσταση. Όλα είναι ανοικτά».

Ο λίμπερο του ΠΑΟΚ Δημήτρης Γκαράς σημείωσε: «Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε όσο το δυνατόν γρηγορότερα τα κενά μας. Δεν καταφέραμε να παίξουμε καλά για δεύτερο αγώνα. Ο Ολυμπιακός μας γύρισε διαφορά σχεδόν 10 πόντων στο 1ο σετ και αυτό πρέπει να μας προβληματίσει»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Ρομπέρτο Πιάτσα σχολίασε: «Μπήκαμε στον αγώνα μετά το 16-6 του ΠΑΟΚ στο 1ο σετ. Αντιδράσαμε σωστά και αυτό μας έδωσε ώθηση σε όλο τον αγωνα. Η πρώτη θέση στην κανονική περίοδο δε σημαίνει τίποτα για μένα. Οι παίκτες κλειδιά για μένα ήταν ο Κοκκινάκης αλλά και ο Φιλίποφ».

Ο παίκτης κλειδί του αγώνα Μενέλαος Κοκκινάκης επεσήμανε: «Η ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 1ο σετ αλλά γυρίσαμε τον αγώνα. Η αντίδαση μας στο 1ο σετ ήταν το κλειδί της νίκης. Βγάλαμε δύναμη και ψυχή και πήραμε τη νίκη. Θέλαμε πολύ αυτό το ματς και το πήραμε. Έχουμε πολύ δρόμο μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου. Αυτή η νίκη μας ανεβάζει πολύ την ψυχολογία».

Τα σετ: 25-21, 12-25, 22-25, 22-25

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 10 (9/22 επ, 1 μπλοκ, 29% υπ -24% αρ), Ντίνας 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Κουρνέτας 1 (1/2 επ), Σεπέδα 27 (22/41 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέτρογλου 5 (4/14 επ, 1 μπλοκ, 36% υπ – 0% αρ) / Γκαράς (λ, 57% υπ -22% άριστες), Τερζής, Σαμπάνάι, Τακουρίδης 8 (4/10 επ, 4 μπλοκ), Εφραιμίδης 1 (1/5 επ, 67% υπ 50% άριστες), Καρασαββίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 5 (2/4 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 20 (16/34 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσουκ 8 (7/17 επ, 1 μπλκ 18% υπ -0% άρ), Όγκουρτσακ 13 (9/19 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ – 25% άρ), Σπίνου 7 (6/8 επ, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 43% υπ – 30% άρ), Κοκκινάκης 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 7 (5/7 επ, 2 μπλοκ)