ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Ευρωπαϊκό Κ18: Πολλά λάθη και ήττα για τη γαλανόλευκη από την Τσεχία

Παρότι προηγήθηκε με 1-0 σετ, η Εθνική μας πλήρωσε τα 32 λάθη της απέναντι στην Τσεχία, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 σετ για την 3η αγωνιστική του Β’ ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών Κ18.

Το Σάββατο 13/7 υπάρχει ρεπό και οι Έλληνες διεθνείς θα ανασυνταχθούν και θα προετοιμαστούν για το παιχνίδι με την αήττητη μέχρι στιγμής Ιταλία.

Η εικόνα του παιχνιδιού

Με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Μαντελίδη η Εθνική μας ομάδα έκανε μεγάλη ανατροπή στο πρώτο σετ. Βρέθηκε πίσω από νωρίς, καθώς το 7-7 έγινε 7-11 με μπλοκ του Τοθ στον Αρμάο. Από εκείνο το σημείο και μετά κυνηγούσαμε στο σκορ, με τον διεθνή ακραίο να πετυχαίνει όλους τους πόντους της Ελλάδας από το 21-21 και μετά, δίνοντας το πρώτο σετ με μπλοκ για το 25-23.

Στο δεύτερο σετ η Ελλάδα πήγε να κάνει ξανά ανατροπή, αυτή τη φορά από 12-21. Μειώσαμε σε 18-22 όμως η Τσεχία ήταν αυτή που έκλεισε το σετ με 20-25.

Στο τρίτο σετ ήταν η σειρά της Τσεχίας να κάνει την ανατροπή. Το 14-8 υπέρ της Ελλάδας έγινε 14-13 με τον Νέκολα να δημιουργεί πολλά προβλήματα στους Έλληνες διεθνείς από τη γραμμή του σερβίς. Με επίθεση του Σκόλκα οι Τσέχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 17-18 και λίγο αργότερα με 18-21. Με άουτ όμως επίθεση του Σκόλκα έγινε το 21-21, για να ακολουθήσουν δύο λάθη της Ελλάδας και δύο επιθέσεις των φιλοξενούμενων για το 21-25.

Όπως και στο δεύτερο σετ, η Τσεχία προηγήθηκε από νωρίς με διψήφιο αριθμό (3-13) και βρεθήκαμε στη θέση του κυνηγού. Οι παίκτες του Γρηγόρη Ρουσάκη κατάφεραν να μειώσουν μέχρι τους τέσσερις (18-22) αλλά στο φινάλε οι Τσέχοι έκλεισαν το ματς με 20-25.

1ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 25-23
2ο σετ: 2-8, 9-16, 12-21, 20-25
3ο σετ: 8-5, 16-13, 18-21, 21-25
4ο σετ: 2-8, 5-16, 14-21, 20-25

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Τσεχίας προήλθαν από 6 άσσους, 51 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 20-25, 21-25, 20-25) σε 113′