ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Ευρωβόλεϊ ανδρών Κ20: Ήττα από την Σλοβενία για την Εθνική εφήβων

Η Εθνική εφήβων δεν τα κατάφερε απέναντι στην Σλοβενία και γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ, για την 4η αγωνιστική του Β’ ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών Κ20 που διεξάγεται στην Άρτα.

Με την ήττα η γαλανόλευκη έπεσε στο 2-2 στον όμιλο και τα περιθώρια στενεύουν για τις δύο προνομιούχες θέσεις που οδηγούν στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Επόμενο εμπόδιο για τους Έλληνες διεθνείς είναι η Βουλγαρία που σήμερα γνώρισε την πρώτη της ήττα απέναντι στην Ιταλία με 3-1 σετ.

Με μεγάλη ένταση και με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων ξεκίνησε το πρώτο σετ. Η Σλοβενία με άσσο του Κρίζιτς πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 5-3 και λίγο αργότερα ξέφυγε με +3 (10-7). Η αντεπίθεση της Ελλάδας δεν άργησε να έρθει και με επίθεση του Νίκου Μπόνια και άσσο του Αλέξανδρου Νανόπουλου μειώσαμε σε 14-13. Οι Σλοβένοι για πρώτη φορά πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (21-16) χάρη στα σερβίς του ακραίου τους Γιάκομπ Σπες, όμως οι παίκτες του Κώστα Λιώση δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με το σκορ στο 24-21 η Σλοβενία έχασε το σερβίς, ο Βαγγέλης Ρούσος στην κόντρα επίθεση μείωσε στον πόντο (24-23) και μετά το τάιμ άουτ των φιλοξενούμενων η Ελλάδα έκανε το μπλοκ όμως η μπάλα έπεσε λίγό έξω για το 25-23.

Το δεύτερο σετ ήταν ουσιαστικά μία επανάληψη του πρώτου, με την Σλοβενία να έχει τον έλεγχο και την Ελλάδα να ακολουθεί. Ακόμα και όταν η Εθνική μας ομάδα μείωνε στο σκορ οι Σλοβένοι έβρισκαν τις λύσεις και σε συνδυασμό με τα λάθη των διεθνών μας στα κρίσιμα σημεία ήρθε το 0-2 σετ.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με θετικούς οιωνούς για την Εθνική μας ομάδα και με άσσο του Νανόπουλου προηγήθηκε με 8-6 και λίγο αργότερα ο Μούχλιας έκανε το 10-8 Εκεί όμως άρχισε η αντεπίθεση των Σλοβένων που με σερί 0-4 πέρασαν μπροστά με 10-12 και με σέρβερ τον Κρίζιτς έφτασαν μέχρι το +5. Η διαφορά παρέμεινε μέχρι το τέλος για το τελικό 17-25.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ
«Αξίζουν συγχαρητήρια στην Σλοβενία που έπαιξε πολύ καλά. Είναι μία ομάδα που στα πρώτα παιχνίδια έπαιξε με τις ισχυρές ομάδες. Ίσως στο πρώτο σετ αν μπορούσαμε να ήμασταν πιο κοντά στο σκορ πιο νωρίς. Δεν μας άφησαν όμως κανένα περιθώριο. Έπαιξαν ένα πολύ επιθετικό παιχνίδι, σε αντίθεση με μας που στα στοιχεία της υποδοχής και της επίθεση υστερήσαμε αρκετά. Ο όμιλος δείχνει κάθε μέρα πόσο ισχυρός είναι και σίγουρα οι ομάδες που θα διεκδικήσουν τις πρώτες θέσεις θα έχουν ήττα. Τα επόμενα παιχνίδια είναι με τους ισχυρούς του ομίλου και θέλουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί. Θα διεκδικήσουμε τη νίκη επί ίσοις όροι και θα αναλύσουμε τα λάθη μας και τον αντίπαλό μας» σχολίασε ο Κώστας Λιώσης.

Ο διαγώνιος της Εθνικής Γεράσιμος Τζάρας είπε:

«Ξέραμε ότι η Σλοβενία είναι καλή και ανταγωνιστική ομάδα, ήταν όμως στο επίπεδό μας. Πήγαμε για τη νίκη αλλά ο αγώνας κρίθηκε στο σερβίς. Εμείς δεν πιέσαμε όσο έπρεπε και σε κάποια σημεία χάσαμε την συγκέντρωσή μας και μετά ξέφυγε το παιχνίδι. Δεν πέφτουμε όμως κάτω και συνεχίζουμε. Είμαστε αισιόδοξοι και θα παλέψουμε για το καλύτερο».

Ο πασαδόρος της Εθνικής Μάριος Σταυρόπουλος τόνισε: «Υπάρχει μεγάλη απογοήτευση. Το θέλαμε πολύ. Δεν καταφέραμε να βγάλουμε αυτά που υπολογίζαμε και έτσι ήρθε η ήττα. Είπαμε όμως ότι δεν θα το βάλουμε κάτω, θα κοιτάξουμε το επόμενο παιχνίδι και θα δίνουμε κάθε μέρα τον καλύτερό μας εαυτό».

1ο σετ: 5-8, 14-16, 16-21, 23-25
2ο σετ: 7-8, 12-16, 19-21, 22-25
3ο σετ: 8-6, 12-16, 15-21, 17-25

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 4 άσσους, 20 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Σλοβενίας προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 22-25, 17-25) σε 74′

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Λιώσης): Ρούσος 6 (5/18 επ., 1 μπλοκ, 31% υπ. – 23% άριστες), Σταυρόπουλος, Νανόπουλος 9 (4/14 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 41% υπ. – 14% άριστες), Μπόνιας 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σταθέλος 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Μούχλιας 3 (3/24 επ.) / Πηλίτσης (λ, 43% υπ. – 21% άριστες), Σουσουρίδης 1 (1 μπλοκ), Κοντοστάθης, Τζάρας.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ίζτοκ Κσέλα): Σπες 7 (7/24 επ., 59% υπ. – 24% άριστες), Σουχάντολνικ 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Μάροβτ 23 (16/33 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 41% υπ. – 23% άριστες), Νάντιτς 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Τσέστνικ 12 (11/23 επ., 1 άσσος), Κρίζιτς 8 (5/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Καράντζα (λ, 50% υπ. – 29% άριστες), Ζάλοκαρ (λ), Λέγκεν, Πούργκαρ.