Καθαρά και ξάστερα ο Ολυμπιακός και φέτος στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ

Ο Ολυμπιακός για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά θα βρεθεί στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ αφού νίκησε για δεύτερη φορά με 3-0 σετ την ρουμάνικη Μπρασόφ και πήρε το εισιτήριο για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα βρεθούν στον Β’ όμιλο μαζί με την Τούρκικη Φενέρμπαχτσε, την Γκιέσεν από την Γερμανία και την Ιταλική Μόντσα. Πρώη αντίπαλος εκτός έδρας στην Ιταλία κόντρα στη Μόνζα την Πέμπτη 14 Νοεμβρίου.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα στα πρώτα δυο σετ, όπου οι Ρουμάνοι κόντραραν ιδιαίτερα τους Πειραιώτες. Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι κάλυψαν μικρές διαφορές και στο φινάλε του σετ με την εμπειρία τους έκαναν το 1-0 ενώ στο δεύτερο σετ η ελληνική ομάδα αν και προηγήθηκε με 24-20 “υπνωτίστηκε” στιγμιαία, η Μπρασόφ ισοφάρισε 24-24 και είχε τρία σετ μπολ για να κάνει το 1-1 (24-25, 25-26, 26-27) αλλά οι ερυθρόλευκοι έμειναν ζωντανοί και με δύο μπλοκ του Δημήτρη Τζούριτς έγινε το 30-28.

Πρώτος σκόρερ ο Ατανασίεβιτς 21 ενώ πολυτιμότερος του αγώνα αναδείχτηκε ο Παγένκ με 12 πόντους και πολλή δουλειά στο φιλέ!

Το ματς
Ο Ολυμπιακός δεν έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα, με την Μπρασόφ να περνάει μπροστά με +4 (4-8), χάρη στα αρκετά λάθη των παικτών του Αντρέα Γκαρντίνι στην επίθεση. Με τα σερβίς του Άλεν Παγένκ οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (8-9) αλλά η Μπρασόφ με έναν άσσο και ένα μπλοκ του Έγουντ Γκόμανς έκανε το 11-15. Με τα σερβίς του Ντράγκαν Τράβιτσα (με έναν άσσο) οι ερυθρόλευκοι έφεραν το σετ στον πόντο (17-18), για να έρθει η ισοφάριση με άουτ επίθεση των Ρουμάνω (20-20). Η κόντρα επίθεση του Ραφαήλ Κουμεντάκη έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 21-20, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το φινάλε του σετ. το κακό σερβίς του του Νταβίντ Κόβατς έδωσε το σετ μπολ στον Ολυμπιακό (24-23), με τον Αλεξάντερ Ατανασίγιεβιτς να τελειώνει την κόντρα επίθεση για το 25-23.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο σετ με μεγαλύτερη συγκέντρωση και με όπλο το σερβίς προηγήθηκε με 9-2 και 10-3. Με μπλοκ του Δημήτρη Τζούριτς το σκορ έγινε 12-4 αλλά οι Ρουμάνοι με σερί 4-0 μείωσαν σε 12-8, αναγκάζοντας τον Αντρέα Γκαρντίνι να καλέσει τάιμ άουτ. Το σερί έφτασε μέχρι το 6-0 με τον Στοσάβλεβιτς να δημιουργεί αρκετά προβλήματα στην υποδοχή μέχρι να χάσει το σερβίς για το 13-10. Η Μπρασόφ συνέχισε να πιέζει και μετά από φάση διαρκείας ο Γκόμανς πήρε το μπλοκ άουτ, μειώνοντας στον πόντο (14-13). Σε εκείνο το σημείο τη διαφορά έκανε ο Ατανασίγιεβιτς που με μία επίθεση και έναν άσο έφερε ξανά τη διαφορά στο +3 (16-13), φέρνοντας ξανά την… ηρεμία στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο. Η ηρεμία παρέμεινε μέχρι το 24-20, καθώς ο Κολίτο με σερβίς…βολίδες έβαλε μπροστά τους Ρουμάνους με 24-25 και αφού οι παίκτες του Αντρέα Γκαρντίνι έσωσαν τρία σετ μπολ, ο Τζούριτς «καθάρισε» το σετ με δύο μπλοκ για το 30-28.

Με την πρόκριση να έχει κριθεί, η Μπρασόφ προχώρησε σε αλλαγές στην βασική εξάδα, σε αντίθεση με τον Αντρέα Γκαρντίνι που κράτησε τους ίδιους παίκτες με τους οποίους ξεκίνησε το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να μεγαλώσει τη διαφορά και για πρώτη φορά προηγήθηκε με +2 (16-14) με επίθεση του Ραφαήλ Κουμεντάκη, ενώ λίγο αργότερα με δύο προσωπικές φάσεις του Άλεν Παγένκ έγινε το 19-16. Με μπλοκ του Σλοβένου κεντρικού έγινε το 24-21, η Μπρασόφ με άσσο του Κόβατς μείωσε σε 24-23 και μετά το τάιμ άουτ του Ολυμπιακού ο Κουμεντάκης σκόραρε για το τελικό 25-23.

1ο σετ: 4-8, 12-16, 21-20, 25-23
2ο σετ: 8-2, 16-13, 21-16, 30-28
3ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-23

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Μπρασόφ προήλθαν από 8 άσους, 37 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (;5-23, 30-28, 25-23) σε 98′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αντρέα Γκαρντίνι): Παγένκ 12 (7/9 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πέριν 7 (7/21 επ., 39% υπ. – 22% άριστες), Κουμεντάκης 7 (6/16 επ., 1 άσος, 28% υπ. – 17% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/1 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ατανασίγιεβιτς 21 (15/31 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ), Τζούριτς 9 (4/10 επ., 5 μπλοκ) / Τζιάβρας (λ, 27% υπ. – 7% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Χασμπάλα.

ΜΠΡΑΣΟΦ (Λαουρέντιου Λίκα): Γκόμανς 11 (8/16 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 53% υπ. – 42% άριστες), Μάγκντας 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Μελνίκοφ 8 (8/16 επ.), Γκράχαμ 1 (1 άσος), Στοσάβλεβιτς 8 (5/17 επ., 3 άσοι, 56% υπ. – 39% άριστες), Μπάτλερ 1 (1/2 επ.) / Κάντορ (λ, 62% υπ. – 38% άριστες), Μπατσίλα (λ), Κολίτο 8 (6/13 επ., 2 άσσοι), Λούπου, Αρκέζ, Λάζα 1 (1/1 επ.), Κόβατς 4 (3/8 επ., 1 άσος, 38% υπ. – 15% άριστες).