Κέρδισε Μακεδόνες, έχασε Πάρντο-Κοκκίου

Στα Μεσόγεια το Μαρκόπουλο φρόντισε να πανηγυρίσει την 3η συνεχόμενη νίκη του και με το 3-2 απέναντι στους Μακεδόνες Αξιού και να πάρει  το δίποντο που το φέρνει στην 7η θέση. Μια νίκη ωστόσο που πλήρωσαν ακριβά οι γηπεδούχες καθώς έχασαν με τραυματισμούς τις Πάρντο και Κοκκίου.

Στο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής οι γηπεδούχες του Βέσκο Ιβάνοβιτς φρόντισαν να κάνουν τα εύκολα δύσκολα απέναντι στους Μακεδόνες Αξιού καθώς αν και προηγήθηκαν με 2-0 στο τέλος χρειάστηκαν το τάϊ-μπρεϊκ προκειμένου να πάρουν τη νίκη, αλλά να αφήσουν στις φιλοξενούμενες έναν βαθμό.

Βεβαίως σε αυτό μπορούν να τα βάζουν και με την τύχη τους καθώς μόλις στο 6-3 του πρώτου σετ είδαν την Πράντο να τραυματίζεται και να αποχωρεί από το γήπεδο αφήνοντας την θέση της στην Λιάγκη. Πρώτη εκτίμηση για τον τραυματισμό της Βραζιλιάνας κάνει λόγω για θλάση, χωρίς όμως να είναι κάτι το ανησυχητικό για την έμπειρη διαγώνια.

Μάλιστα οι ατυχίες για την ομάδα του Ιβάνοβιτς συνεχίστηκαν καθώς στο 4ο σετ τραυματίστηκε και η Κοκκίου με αποτέλεσμα να αγωνιστεί ως λίμπερο η Χρύσα Γιαννέλου

Το Μαρκόπουλο ξεκίνησε αποφασισμένα να πάρει τη νίκη που ήθελε και με καλές άμυνες και αποτελεσματικότητα στις κόντρα επιθέσεις αν και αγχωτικά με το 25-21 προηγήθηκαν 1-0.

Η συνέχεια του αγώνα ήταν για τις γηπεδούχες του Ιβάνοβιτς καθώς ανέβασαν την απόδοσή τους και με πολύ καλό σερβίς, μπλοκ και επιθέσεις πήραν από την αρχή διαφορά στο παιχνίδι φθάνοντας εύκολα και γρήγορα στο 25-16 και το 2-0.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης όμως φρόντισε στο τρίτο σετ  να περιορίσει τα λάθη της, να βελτιώσει τα ποσοστά της στη επίθεση να απαντήσει με το ίδιο νόμισμα στο Μαρκόπουλο και με το 16-25 να μειώσει σε 2-1 ξαναμπαίνοντας στο παιχνίδι.

Στο τέταρτο σετ έγινε πραγματική μάχη με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχόμενα στο προβάδισμα… Οι Μακεδόνες με την ψυχολογία υπέρ τους και τα λάθη του Μαρκόπουλου προηγήθηκαν με 2-8… Ωστόσο σιγά-σιγά οι γηπεδούχες φρόντισαν να γυρίσουν το σετ προηγούμενες με 15-11 και λίγο αργότερα με 16-14 και να επανέλθουν οι καρδιές των φιλάθλων τους στον τόπο τους. Οι φιλοξενούμενες όμως με ένα σερί 3-0 έκαναν το 16-17  για να συμβαδίζουν οι δύο ομάδες μέχρι το 23-23. Κάπου εκεί όμως οι Μακεδόνες Αξιού περισσότερο ψύχραιμες έφθασαν στο 23-25 και το 2-2 στέλνοντας την αναμέτρηση σε 5ο σετ.

Εκεί οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 4-4, εκεί το Μαρκόπουλο απέκτησε μια μικρή διαφορά κάνοντας το 6-4 και με το 8-6 έφθασε στο πρώτο τεχνικό ταϊμ-άουτ.

Η άστοχη επίθεση από την Δρακουλίδου έκανε το 9-7, οι Μακεδόνες με τον άσο της Αλεξάκου μείωσαν σε 9-8, όμως η Λιάγκη έκανε το 10-8, η Ψωμά το 11-9 και λίγο αργότερα το 13-9… Οι Μακεδόνες σε μια τελευταία τους προσπάθεια για τη νίκη ισοφάρισαν σε 13-13 όμως η Ψωμά έκανε το 14-13. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν εκ νέου σε 14-14 ανεβάζοντας στα κόκκινα την αγωνία των φιλάθλων. Τελικά ένα λάθος για της Θεσσαλονικιές και ο άσος από την Πολυδώρου έγραψε το 16-14 και χάρισε τη νίκη στο Μαρκόπουλο.

Αλεξάνδρα Ψωμά (Μαρκόπουλο) : «Στην αρχή παίξαμε πολύ καλά, κρατήσαμε την τακτική μας, αλλά μετά το 2-0 χαλαρώσαμε κάναμε λάθη κι ευτυχώς πήραμε το τάι μπρέικ. Τώρα το μυαλό μας είναι στον Ηρακλή όπου πιστεύω μπορούμε να πάρουμε μία ακόμη νίκη».

Κωνσταντίνα Δρακουλίδου (Μακεδόνες Αξιού) :  «Υπήρχε πολύ άγχος στο παιχνίδι. Αργήσαμε να ξυπνήσουμε αλλά μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη. Πληρώσαμε τα δικά μας λάθη αλλά και τα λάθη της διαιτησίας. Κρατάμε τον πόντο και θέλουμε τη νίκη με το Ρέθυμνο».

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Κωνσταντώνη 4 (1/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κάρπεντερ 4 (2/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γιαννέλου Ζ. 4 (0/5 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Ψωμά 20 (17/42 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 39% υπ. – 28% άριστες), Πράδο 2 (2/6 επ.), Σμουτζ 12 (11/36 επ., 1 άσο, 17% υπ. – 00% άριστες), Κοκκίου –λ (40% υπ. – 30% άριστες) / Γιαννέλου Χ. –λ (58% υπ. – 25% άριστες), Δικαιούλια, Πολυδώρου 3 (3 άσοι), Λιάγκη 19 (17/37 επ., 2 άσοι)
Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Αλεξάκου 10 (5/19 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 53% υπ. – 47% άριστες), Νέβιλ 21 (18/49 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Πολυνοπούλου 15 (9/19 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Δρακουλίδου 7 (3/4 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Γιαννούλη 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ), Γάτση 9 (4/34 επ., 5 άσοι, 42% υπ. – 30% άριστες), Αναγνώστου –λ (50% υπ. – 33% άριστες) / Μυρίδου –λ, Γκοβεδάρου, Χαραβελούλη, Κόλλια, Σπανού