Νίκη στην πρεμιέρα για τον Παναθηναϊκό, 3-1 τη μαχητική Θέτιδα Βούλας

Με το δεξί ξεκίνησε ο Πρωταθλητής Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Volleyleague, επικρατώντας 3-1 της Θέτιδας Βούλας στο κλειστό του Μετς. MVP και πρώτη σκόρερ η ασταμάτητη κεντρικός Μαρτίνα Σάμανταν με 21πόντους.

Αυτή ήταν η πρώτη τηλεοπτική αναμέτρηση για φέτος από την κρατική τηλεόραση με ωραίο θέαμα κυρίως στο 3ο-4ο σετ και -παρά τις άδειες κερκίδες στο Μετς-  με τους λίγους φίλους του Παναθηναϊκού να χειροκροτούν τις προσπάθειες και των δυο ομάδων και στο φινάλε τις “πράσινες” για το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Με την Παπαφωτίου να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι με ιδανικές συνθήκες ανάπτυξης και τις Σάμανταν, Κωνσταντίνου, Μπιάρντα, Γκρόθες διψήφιες στην επίθεση να “πυροβολούν”, οι γηπεδούχες είχαν ιδανικές συνθήκες για καθαρό 3-0 αλλά χαλάρωσαν επικίνδυνα στο τρίτο σετ με αποτέλεσμα η Θέτιδα να εκμεταλλευτεί τα λάθη των “πρασίνων” και να ξαναμπεί στο ματς, μειώνοντας σε 2-1. Η ομάδα της Βούλας μπήκε σαφώς βελτιωμένη και πιο αποφασιστική στο τέταρτο σετ αλλά ο Παναθηναϊκός με την εμπειρία του και τον άσο της Βλαχάκη στο φινάλε πήρε τη νίκη!

Πρώτο και δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Θέτιδα με τα σετ να κλείνουν με 25-16 και 25-13.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε στο ίδιο τέμπο. Η Θέτιδα δυσκολευόταν στην υποδοχή με τη διαφορά να φτάνει στο 19-10. Οι αθλήτριες του Μανώλη Σκουλικάρη όμως δεν… παράτησαν την προσπάθεια, όταν εμφανίστηκαν τα πρώτα σημάδια χαλάρωσης στις γηπεδούχες λόγω της διαφοράς ασφαλείας που θεώρησαν ότι είχαν! Οι φιλοξενούμενες ροκάνισαν τη διαφορά με τη Μάασε να μειώνει σε 22-19 και τη Φλέμινγκ με ένα μπλοκ και μία επίθεση να φτάνει στον πόντο (22-21). Το σερβίς της Μερτέκη έδωσε την ευκαιρία στην Μάασε να ισοφαρίσει (22-22), με την Γερμανίδα να τελειώνει άλλη μία κόντρα επίθεση βάζοντας μπροστά την ομάδα της (22-23). Η Μερτέκη έχασε το σερβίς για το 23-23 αλλά η Μάασε έδωσε το σετ μπολ στην ομάδα της, με τη Χατζηευστρατιάδου στο φιλέ να καρφώνει άουτ για το 23-25.

Στο τέταρτο σετ, μπήκε με ψυχολογία η Θέτιδα 7-8 αλλά ο ΠΑΟ προσπέρασε 12-8. Η Σάμανταν ήταν παντού για το 18-12, αλλά η Θέτιδα με άσσο της Γαρουφαλάκη μείωσε σε 20-16, με την Φλέμινγκ λίγο αργότερα να κάνει το σκορ 21-18. Η Κροάτισσα κεντρικός κάρφωσε άουτ για το 21-19 και παρά το τάιμ άουτ του Νέσιτς, η Θέτιδα με μπλοκ της Φλέμινγκ έφερε το σετ στον πόντο (21-20). Ένα λάθος της Μερτέκη και το μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου που έκανε αθόρυβη αλλά πολλή δουλειά στο φιλέ έκανε το 23-20, η Φλέμινγκ σε πρώτο χρόνο μείωσε σε 23-21 ενώ η Βλαχάκη που είχε περάσει στη θέση της Κωνσταντίνου ακούμπησε το φιλέ σε επίθεση. Παρόλα αυτά, η ακραία του Παναθηναϊκού τελείωσε την επόμενη επίθεση για το 24-22 αλλά η Φλέμινγκ κράτησε όρθια τη Θέτιδα ενώ η Κιουτσιούκη σταμάτησε την Βλαχάκη για την ισοφάριση (24-24). Η Ελληνίδα ακραία πήρε όμως το αίμα της… πίσω καθώς με μία επίθεση και έναν άσσο διαμόρφωσε το τελικό 26-24.

Διαιτητές: Νικάκης, Γεωργάκη, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Καπότης, Παυλάκης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-13, 25-16
2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-12, 25-13
3ο σετ: 8-3, 16-8, 21-16, 23-25
4ο σετ: 7-8, 16-12, 21-16, 26-24

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 62 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-16, 25-13, 23-25, 26-24) σε 113′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 9 (6/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρότους 11 (9/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 42% άριστες), Παπαφωτίου 3 (3 μπλοκ), Σάμανταν 21 (14/19 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Μπιάρντα 19 (17/52 επ., 2 άσσοι), Κωνσταντίνου 16 (14/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 18% άριστες) / Μπελιά (λ, 73% υπ. – 31% άριστες), Αντωνακάκη (λ), Βλαχάκη 3 (2/8 επ., 1 άσσος, 62% υπ. – 0% άριστες).